Διημερίδα ΕΕΧΕΑ 23-24 Σεπτεμβρίου 2016

acropolis-of-athens-home
Read the english version

Εισαγωγή


Το Δ.Σ της Ελληνικής Εταιρείας Χειρουργικής Ενδοκρινών Αδένων (Ε.Ε.Χ.Ε.Α) σας προσκαλεί στην φθινοπωρινή ημερίδα της εταιρείας με θέμα “ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΑΔΕΝΩΝ”.

Η διημερίδα θα πραγματοποιηθεί 23-­24 Σεπτεμβρίου στο Ξενοδοχείο NJV Plaza στο Σύνταγμα. Θα συμμετέχουν διακεκριμένοι χειρουργοί, ενδοκρινολόγοι, παθολογοανατόμοι, πυρηνικοί ιατροί και ακτινολόγοι. Σκοπός της διημερίδας είναι να συζητηθούν όλα τα νεώτερα δεδομένα στην χειρουργική παθολογία των παραθυρεοειδών αδένων και να δοθούν συστάσεις σε θέματα που υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις. Κατά την διάρκεια της διημερίδας θα έχουμε την τιμή να υποδεχτούμε το Καθηγητή Χειρουργικής του Πανεπιστημίου της Βαρκελώνης κύριο Antonio Sitges­-Serra, εξειδικευμένο χειρουργό Ενδοκρινών Αδένων ο οποίος θα δώσει διάλεξη με θέμα : “Reoperation in parathyroid surgery: Strategy, pitfalls and technical aspects.”

Στο τέλος της διημερίδας το Σάββατο 24/9 θα γίνει ψηφοφορία επί αμφιλεγομένων θεμάτων στην χειρουργική παθολογία των παραθυρεοειδών αδένων, όπως θα προκύψουν από τις εισηγήσεις και τους σχολιασμούς επί των εισηγήσεων κατά τη διάρκεια της διημερίδας.

Σας προσκαλούμε να είστε όλοι εκεί για να μοιραστούμε τις νεότερες εξελίξεις στο πολύ ενδιαφέρον πεδίο της χειρουργικής των παραθυρεοειδών αδένων.

Ο Πρόεδρος της Ε.Ε.Χ.Ε.Α
Νικόλαος Ρουκουνάκης
Ο Γεν. Γραμματέας της Ε.Ε.Χ.Ε.Α
Κυριάκος Βαμβακίδης

 

 

 

 

Πρόγραμμα

ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΕΝΔΟΚΡΙΝΩΝ ΑΔΕΝΩΝ
ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΑΔΕΝΩΝ
23-24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ N.J.V ATHENS PLAZA

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016

 

15.00 ΕΓΓΡΑΦΕΣ

16.00 – 18.00 ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΗΣ – ΤΡΙΤΟΠΑΘΗΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Μανουράς Α., Αγγελόπουλος Ν., Βλαχάκος Δ.

16.00 ΔΙΑΓΝΩΣΗ – ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΠΑΘΗ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΣΜΟ

Εισηγητής: Μαυρουδής Κ.

16.20 ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΠΑΘΟΥΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΣΜΟΥ

Εισηγητής: Αδαμίδου Φ.

16.40 ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΘΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΠΑΘΗ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ

Εισηγητής: Κουκουλάκη Μ.

17.00 ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΤΕΧΝΙΚΗ

Εισηγητής: Σαπαλίδης Κ.

17.20 ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: Σικαλιάς Ν., Μαρίνος Γ., Πολίτης Εμ., Μαυρομάτης Θ., Τσίπρας Η., Ρομπόπουλος Γ.

18.00 – 18.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

18.30 – 20.30 ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΑΔΕΝΩΝ.

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Καπελλάκης Γ., Καφετζής Η., Βουγάς Β.

18.30 Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΠΑΡΑΘΟΡΜΟΝΗΣ

Εισηγητής: Μαρκογιαννάκης Χ.

18.50 Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗΣ ΝΕΥΡΟΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ

Εισηγητής: Βαμβακίδης Κ.

19.10 Η ΔΙΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ γ-camera ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΝΑ

Εισηγητής: Παπαβραμίδης Θ.

19.30 Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΝΑ.

Εισηγητής: Ατματζίδης Στ.

19.50 ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: Ζαρόκωστας Μ., Κίτσου Χρ. , Μανδρέκας Δ., Καπίρης Σ., Καρακόζης Σ., Τσίπρας Η.

20.30 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

20.30 ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ: Μάρκου K., Μπράμης Ι., Μακρής Ι., Κωστοπαναγιώτου Η., Μούσλεχ Ζ. Ρουκουνάκης Ν.

21.00 ΔΕΞΙΩΣΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ

 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016

8.30-10.00 ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ – ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΑΔΕΝΩΝ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Σκανδαλάκης Π., Τσελένη-Μπαλαφούτα Σ., Παζαίτου – Παναγιώτου Κ.

8.30 ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΑΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΝ

Εισηγητής: Αγγέλη Χ.

8.45 ΑΝΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΑΔΕΝΩΝ

Εισηγητής: Μαρκογιαννάκης Χ.

9.00 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΑΔΕΝΩΝ

Εισηγητής: Αλουμανής Κ.

9.15 Η ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΥΠΕΡΠΛΑΣΙΑΣ, ΤΟΥ ΑΔΕΝΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΝΑ

Εισηγητής: Περδίκη Μ.

9.30 ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: Βλαχοδημητρόπουλος Δ., Ρομποτή Χ., Παπαδόγιας Δ., Βασιλάτου Ε., Καρακόζης Σ., Παπαδόγιας Δ., Παπαγόρας Δ.

 

 

 

 

10.00- 11.00 ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΠΑΘΗΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Γαμβρός Ο, Αμπραχαμιάν Α., Μανδρέκας Δ.

10.00 ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΩΤΟΠΑΘΟΥΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ

Εισηγητής: Γιαβροπούλου Μ.

10.15 ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ – ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ

Εισηγητής: Ανδρώνης Χ.

10.30 ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟ ΠΡΩΤΟΠΑΘΗ

ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ

Εισηγητής: Καλογέρης Ν.

10.45 ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: Καπελλάκης Γ., Κλημόπουλος Σ., Φλωράκης Δ., Τροβάς Γ.,Μπούτζιος Γ., Αλεβιζάκη Μ.

11.00 – 11.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

 

11.30– 13.00 ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΠΑΘΗΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Παπαγεωργίου Γ., Λινός Δ., Κάσση Γ.

11.30 ΔΙΑΓΝΩΣΗ – ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΑΘΗ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ

Εισηγητής: Σαλτίκη Αικ.

11.45 ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΡΩΤΟΠΑΘΟΥΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ – ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΟΡΕΙΑΣ ΝΟΣΟΥ

Εισηγητής: Μάκρας Π.

12.00 ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΡΩΤΟΠΑΘΟΥΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ

Εισηγητής: Κόκορης Π.

12.15 ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΡΩΤΟΠΑΘΟΥΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΗΣΗ

Εισηγητής: Γουλής Δ.

12.30 ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: Γούσης Π., Αλεβιζάκη Μ., Ρουκουνάκης Ν., Κωστοπαναγιώτου Η., Λοίζου Μ., Βαμβακίδης Κ.

 

 

 

 

13.00 – 14.30 ΠΡΟΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΟΣ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΑΔΕΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΑΘΗ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ.

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Καλοβιδούρης Α., Πιπερόπουλος Πλ., Πιαδίτης Γ.

13.00 ΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΩΣ ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΚΛΟΓΗΣ

Εισηγητής: Κουρέας Α.

13.20 Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΩΝ ΑΔΕΝΩΝ

Εισηγητής: Κούτσικος Ι.

13.40 Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΑΞΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑΣ

Εισηγητής: Μπενάκης Σ.

14.00 Η ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ PET ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ.

Εισηγητής: Βλόντζου Ε.

14.15 ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: Παπανικολάου Α., Μανδρέκας Δ., Ρέστος Σ., Βλόντζου Ε., ‘Εξαρχος Δ., Φούντος Α.

 

14.30 – 15.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ – ΕΛΑΦΡΥ ΓΕΥΜΑ

15.30 – 17.30 ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΡΩΤΟΠΑΘΟΥΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Βασιλείου Ι., Λυραντζόπουλος Ν., Ζωγράφος ΓΝ

15.30 ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ

Εισηγητής: Παπαζιώγας Β.

15.50 ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΤΟΠΙΣΜΕΝΗΣ ΝΟΣΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΘΟΡΜΟΝΗΣ

Εισηγητής: Χριστοφορίδης Χ.

16.10 ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ

Εισηγητής: Δρακόπουλος Β.

16.30 Η χρήση του υπερηχογραφήματος κατά την παραθυρεοειδεκτομή με τοπική ή γενική αναισθησία

Εισηγητής: Δήμας Σ.

16.50 ΕΠΑΝΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ Η ΥΠΟΤΡΟΠΗ.

Εισηγητής: Ρουκουνάκης Ν.

17.10 ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: Παπαγεωργίου Γ. Καραβίας Δ., Αγγέλη Χ.., Μισιχρόνης Γ., Λαπατσάνης Δ., Μαρκόπουλος Κ., Σικαλιάς Ν.

17.30 – 18.00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

 

18.00 – 19.00 ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΗΣ – ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΟΙ ΧΕΙΡΙΣΜΟΙ

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Γούσης Π., Κεσίσογλου Ι., Μούσλεχ Ζ.

18.00 ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΗΣ

Εισηγητής: Κουτελιδάκης Ι.

18.15 ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ – ΑΓΩΓΗ

Εισηγητής: Λανίτης Σ.

18.30 HUNGRY BONE SYNDROME

Εισηγητής: Τουρνής Σ.

18.45 ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: Μανουράς Α., Ρουκουνάκης Ν., Αλεξίου Κ., Παζαίτου, Σαλτίκη Αικ., Πιαδίτης Γ.

 

19.30 – 20.15 Reoperation for recurrent/persistent primary hyperparathyroidism.

Chairs: I. Makris, Μ. Alevizaki, K.Vamvakidis

19.30 Lecture: “Reoperation in parathyroid surgery: Strategy, pitfalls and technical aspects.”

Prof. Antonio Sitges-Serra

 

20.15-21.00 Ψηφοφορία επί των επιλεγεισών συστάσεων – Consensus

ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Ρουκουνάκης Ν., Ζωγράφος ΓΝ, Παπαδοπούλου Φ.

Συμπεράσματα

Εισηγητές: Αλεξίου Κ., Κουτελιδάκης Ι., Βαμβακίδης Κ.

 

 

Επιστημονική Επιτροπή

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Sitges – Serra A.
Αγγελόπουλος Ν.
Αλεβιζάκη Μ.
Αλεξίου Κ.
Αμπραχαμιάν Α.
Ανδρομανάκος N.
Αντσακλής Γ.
Βαμβακίδης Κ.
Βασιλείου Ι.
Βλαχάκος Δ.
Βουγάς Β.
Βώρος Δ.
Γαμβρός Ο.
Γερασιμίδης Θ.
Γούσης Π.
Δερβένης Χ.
Δημητρακόπουλος Γ.
Διαμάντη-Κανδαράκη Ε.
Δρακόπουλος Σ.
Ζωγράφος ΓΚ
Ζωγράφος ΓΝ
Καλοβιδούρης Α.
Καμπαρούδης Α.
Καπελλάκης Γ.
Καραβίας Δ.
Κάτσιος Χ.
Καφετζής Η.
Κεσίσογλου Ι.
Κλημόπουλος Σ.
Κουρέας Α.
Κουράκλης Γρ.
Κουτελιδάκης Ι.
Κωστοπαναγιώτου Η.
Λεουτσάκος Β.
Λιακάκος Θ.
Λινός Δ.
Λοίζου Μ.
Λυραντζόπουλος Ν.
Μαγγανάς Δ.
Μακρής Ι.
Μανδρέκας Δ.
Μανουράς Α.
Μαρκογιαννάκης Χ.
Μάρκου K.
Μαυρομάτης Θ.
Μαχαίρας Αν.
Μισιχρόνης Γ.
Μούσλεχ Ζ.
Μπράμης Ι.
Παζαίτου – Παναγιώτου Κ.
Παπαβραμίδης Σ.
Παπαγεωργίου Γ.
Παπαδοπούλου Φ.
Παρασκευόπουλος I.
Παυλίδης Θ.
Πιαδίτης Γ.
Πιπερόπουλος Πλ.
Πολυχρονίδης Α.
Ρέστος Σ.
Ρουκουνάκης Ν.
Σικαλιάς Ν.
Σκανδαλάκης Π.
Σμυρνιώτης Β.
Τεπετέ Κ.
Τζανέλα Μ.
Τσαγκαράκης Σ.
Τσελένη-Μπαλαφούτα Σ.
Τσίπρας Η.
Χονδρός Δ.
Χριστοφορίδης Εμ.

 

Α Ανακοίνωση

[pdf-embedder url=»http://www.eexea.gr/wp-content/uploads/2016/09/eexea0916_A.pdf» width=»90%»]

Εγγραφή

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν στο χώρο του συνεδρίου και θα είναι ΔΩΡΕΑΝ.